Raziskuješ lahko kjerkoli na Biosfernem območju Kras. Meje si lahko ogledaš na spodnji karti.
Zelo preprosto, ker je to naložba v tvojo prihodnost in prihodnost okolja katerega del si. Ali še preprosteje, ker:
Glavni cilj popisovanja vrst in njihove prisotnosti v življenju ljudi v domačem okolju (na Biosfernem območju Kras) je oblikovati bazo podatkov o vrstah na tem območju z biološkega in dediščinskega vidika prepletenosti s človekom v teh krajih iz katere bi vsi črpali in vanjo vsi prispevali. Zato smo jo postavili na splet. Da jo lahko uporabljaš tudi ti. Tako, da se z vsebinami seznanjaš, jih dopolnjuješ ali pa preučuješ. Celotno bazo hrani Park Škocjanske jame, Slovenije. Če za svoje preučevanje potrebuješ natančnejše podatke, piši na: info@biodiverziteta-bok.si in z veseljem ti jih bomo posredovali.
Baza obenem prispeva k popularizaciji varstva narave in kulturne dediščine in posredno stremi k ozaveščanju njunega pomena kot vira znanja za trajnostni razvoj.
Kratkoročni cilji popisa so naslednji:
Učenci in prostovoljci lahko z spremljanjem stanja in zbiranjem podatkov o posameznih vrstah, naravnih procesih in sožitju človeka z naravo po svojih močeh pomagamo, da se začno reševati netrajnostne prakse.
Prostovoljske in šolske popise vrst bo Park Škocjanske jame skupaj s parterji (šolami, …) organiziral vsako pomlad.
Na portalu www.biodiverziteta-bok.si se v meniju seznani z vrstami, ki jih trenutno popisujemo. Natisni si popisni list in se seznani z biološkimi (Opazuj, Dokumentiraj) in kulturnimi (Povprašaj) vidiki, ki so predmet popisa vrste.
V tem primeru si večino dela za biološki popis vrste že opravil in je potrebno le še izpolniti popisni list v tistih točkah poglavij, ki jih glede na letni čas lahko,ter podatke vnesti na portal.
Odloči se katero vrsto boš popisoval in ali boš najprej popisoval njen biološki ali kulturni vidik.
Če si se odločil za biološki vidik, najprej premisli, katera območja boš pregledal. Pomisli, kje v tvoji okolici se pojavljajo za popis izbrane vrste. Najlažji način iskanja osebkov posameznih vrst je, da prehodiš, prekolesariš ali prevoziš makadamske poti v bližini naselij ali pa za nasvet vprašaš starejše.
Ko se odločiš, da boš popisoval kulturni vidik izbrane vrste, najprej premisli kdo bi ti o rabi in prisotnosti v lokalni kulturi lahko kaj povedal. Najlažje ti bo, če vprašaš najprej starše in stare starše. Ti ti lahko tudi svetujejo še kakega sogovornika.
V skrajnem primeru lahko opravljaš popis tudi brez GPS aparata. Če se popisa lotiš na ta način, si natančno zapomni lokacijo nahajališča, da jo boš lahko doma določil na zemljevidu. Doma si odpri internetno stran Google maps, približaj si zemljevid tako, da lahko na njem določiš nahajališče, nanj postavi kurzor in s klikom na levi gumb miške izberi ukaz »Kaj je tukaj?«. V glavi iskalnika se ti bosta izpisali koordinati XY, ki ju vnesi na popisni list oziroma na portal.
Lahko si pomagaš tudi tako, da s seboj na teren vzameš zemljevid območja, ki ga pregleduješ (vsaj 1:25.000 ali bolj natančen) in vanj vrisuješ nahajališča, ki jih odkriješ.
Diktafon (Da boš posnel pripoved v kateri nastopa izbrana vrsta in jo doma lažje zapisal na popisni list oziroma na portal.)
Takoj, ko prideš domov, nahajališča, ki si jih našel, vnesi na portal Biodiverziteta med naravo in kulturo.
Če še nisi registriran kot uporabnik portala, se registriraj in nato prijavi. Registracijo in prijavo lahko opraviš s klikom na povezavo Registracija novega uporabnika / Prijava obstoječega uporabnika v glavi strani.
Če je mogoče, pred pričetkom vnosov, pripravi posnete fotografije tako, da jih pomanjšaš. Priporočena velikost za nalaganje slik je 1024 x 768 pixl-ov.
Ko si prijavljen, v meniju izberi vrsto, ki si jo popisoval. Nato pojdi na dno strani na oranžno polje z naslovom Interaktivni vpisi raziskovalcev in odpri pripadajoči zavihek glede na vnose iz popisnega lista. Spodaj se ti bo pokazal trenutni nabor vnosov. Klikni na gumb Interaktivni vnos in odprlo se ti bo pogovorno okno za vnos podatkov povezanih z izbranim zavihkom. Izpolni ga in potrdi predogled. Podatki so sedaj shranjeni v bazo. Za vnos podatkov povezanih z ostalimi zavihki ravnaj enako. Nekatera vnosna polja so označena kot obvezna. Če jih ne izpolniš, se tudi ostali podatki ne bodo shranili v bazo.
Ko si uspešno zaključil vnos, nastopi delo administratorja, ki bo vnose pregledal in potrdil njihovo obdelavo in skupno objavo na portalu pod ustreznim zavihkom vrste. V primeru nejasnosti, boš prejel njegovo e-pošto s prošnjo za dodatna pojasnila ali dopolnitve vnosa. Ko bo administrator vnos potrdil, si boš svoj prispevek lahko ogledal s klikom na ustrezen zavihek oranžnega polja z naslovom Interaktivni vpisi raziskovalcev.
Tvoj natančen popis je hranjen in dostopen v Parku Škocjanske jame, Slovenija na objavljenem e-naslovu.
Če imaš kakršno koli vprašanje se obrni na info@biodiverziteta-bok.si
Hvala za tvojo pomoč! Skupaj smo nepremagljivi.
Ekipa Službe za raziskovanje in razvoj, Parka Škocjanske jame, Slovenija
(*) Navodila smo pripravili po zgledu portala Očistimo Slovenijo! društva Ekologi brez meja. Natančneje smo povzeli navodila dela z GPS.